Spała to jedna z najbardziej popularnych miejscowości województwa łódzkiego. Wypocząć można tu nad Pilicą, podczas spływów kajakowych oraz podczas spacerów i innych aktywności na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego.

W związku z tym, że posiada dobre warunki klimatyczne, jest to idealne miejsce do uprawiania sportu. Wiele pokoleń sportowców wyszkolił Centralny Ośrodek Sportu.

Spała to również bogata historia z różnych okresów. W jej okolicach odbywały się polowania w których uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski Międzywojennej. Podczas zaborów tereny te należały do Królestwa Polskiego, którego władcami byli carowie rosyjscy. W 1885 roku wybudowano tu rezydencję Cara Aleksandra III. Od tego czasu gościło tu wiele koronowanych głów z całej Europy. Po odzyskaniu niepodległości Spała była letnią rezydencją prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Leczył się też tutaj Józef Piłsudski.

Symbolem Spały jest naturalnej wielkości, żeliwny posąg żubra.

Warto tu przyjechać chociażby na weekend i poznać urok tego miejsca. Poza samym miasteczkiem warto odwiedzić :

Bunkier w Konewce

W czasie II wojny światowej, okopani na swoich pozycjach Niemcy wybudowali tu pokaźnych rozmiarów (prawie 400 m) betonowy „garaż” dla pociągu sztabowego armii hitlerowskiej. Pociąg nigdy w nim nie zanocował, ale budowla nie ucierpiała w czasie wojny i jest otwarta do zwiedzania.

Inowłódz

To miejscowość gminna znajdująca się ok 5 km od Spały. Poza niewątpliwą atrakcją jaką jest sklep znajdujący się z starej synagodze, polecamy odwiedzić równieź: Kościół św. Idziego oraz ruiny zamku Kazimierza Wielkiego.

Niebieskie Źródła koło Tomaszowa Mazowieckiego

Fenomen przyrodniczy, który można oglądać kilka kilometrów od Spały i Tomaszowa Mazowieckiego. Niebieskie Źródła znajdują się na terenie rezerwatu o tej samej nazwie.

Najlepiej odwiedzić je w ciągu dnia, kiedy słońce jest wysoko nad głowami. Tylko wtedy błękitne dno źródełka widać w pełnej okazałości.